Skip to content Skip to footer

Po czym rozpoznać monetę kolekcjonerską?

Każdy zbieracz monet kolekcjonerskich powinien posiadać przynajmniej podstawową wiedzą w zakresie wszystkich produktów numizmatycznych obecnych na rynku. Przede wszystkim należy wiedzieć, jak odróżnić kolekcjonerską monetę od medalu lub innego podobnego wyrobu. Odpowiednia wiedza na temat monet kolekcjonerskich jest kluczowa w realizowaniu skutecznych oraz opłacalnych inwestycji. Żeby zyski były satysfakcjonujące, najlepszym rozwiązaniem jest długoterminowa inwestycja. Wiele monet kolekcjonerskich zyskuje na wartości dopiero po upływie kilku lat, jednak mogą wówczas zwiększyć swoją cenę rynkową o nawet kilkadziesiąt procent. Dlatego im długoterminowa lokata jest najlepszym wyjściem.

Nominał monety

Warto przy rozpoczęciu przygody z numizmatyką zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju monety mają znaleźć się w kolekcji. Kupując jakiekolwiek monety kolekcjonerskiej powinno mieć się pewność, że dany przedmiot jest na pewno pożądanym obiektem zainteresowania. Można to sprawdzić po rozpoznaniu, gdzie znajduje się awers lub rewers takiego wyrobu. Złote i srebrne monety mają nominały, natomiast numizmaty oraz medale ich nie posiadają. Wiele produktów na rynku posiada nazwy, które niektórym osobom kojarzą się niektórym osobom z wartościowymi monetami. Jednak nie wszystkie z nich są prawdziwymi monetami, jeżeli nie posiadają nominałów. Mogą to być np. zwykłe medale nazywane dukatami, które nie są żadnym legalnym środkiem płatniczym. Wówczas warte są jedynie tyle, ile kosztuje kruszec wykorzystany do ich produkcji.

Nakład monet kolekcjonerskich

Od medali i numizmatów monety kolekcjonerskie w sklepie http://www.coinart.pl/ różnią się również nakładem. W przypadku monet jest on ściśle określony, natomiast nakład medali zależy od ustaleń producenta. Nabywca musi ponieść ryzyko, ponieważ im większa ilość wyprodukowanych sztuk medali, tym mniejsza jest ich kolekcjonerska wartość. Problem ten nie dotyczy monet kolekcjonerskich, ponieważ już w momencie zakupu znany jest ich maksymalny nakład. Monety kolekcjonerskie różnią się również między sobą. Dlatego w celu dobrego ulokowania pieniędzy, należy się upewnić z czego jest zrobiona każda kupowana moneta. Jej ostateczna wartość pośrednio zależy od rynkowej wartość kruszcu, którego jest wykonana. Niektóre srebrne monety posiadają dodatkowe ozdobniki, na przykład z platerowanego złota. Może ono zwiększyć cenę monety kolekcjonerskiej, ale nie oznacza wzrostu jej ostatecznej wartości.