Skip to content Skip to footer

Wszystko, co powinniście wiedzieć o złocie

Sztabki złota, złote monety, inwestycje w złoto – można wymieniać w nieskończoność. Złoto przyciąga i omamia. Jego siła jest tak wielka, że odbiera ludziom rozum i skłania do głupich decyzji. Co trzeba o nim wiedzieć?

Można wierzyć różnego rodzaju hochsztaplerom. Można ufać w wynurzenia wyznawców kultu złota. Warto jednak skonfrontować uzyskane w ten sposób informacje z realnymi faktami. Tak, żeby nie kupić sztabki złota, która okaże się tombakiem.

Czym w ogóle jest złoto?

Najprościej odpowiedzieć: to metal. Temperatura topienia: 1064 stopnie Celsjusza. Temperatura wrzenia: ponad 2,8 tys. stopni. Symbol w tablicy Mendelejewa: Au, od łacińskiego słowa Aurum. Dzięki swoim właściwościom złoto okazało się niezwykle użyteczne dla ludzi. Zarówno w przypadku biżuterii jak również jako środek przeniesienia wartości.

Od kiedy w użyciu?

Najstarsze ślady użycia złota to lata około 4,6 – 4,2 tys. p.n.e. Przedmioty wykonane z tego kruszcu znaleziono na terenie dzisiejszej Bułgarii, w grobowcu w okolicy Warny. Łącznie archeolodzy odkryli ponad 3 tys. różnych elementów biżuterii. Nie były to jeszcze sztabki złota czy złote monety, ale liczy się fakt: złoto weszło na arenę dziejów.

Ile złota wydobyto do tej pory?

Wiemy, że w ciągu całej ludzkiej historii wydobyto około 166 600 ton złota. Większość – bo aż dwie trzecie –
po roku 1950.

Ile jeszcze złota zostało w ziemi?

Z tym jest gorzej. Amerykańskie Stowarzyszenie Geologiczne szacuje, że w ziemi jest dzisiaj około 51 tysięcy ton złota. Jedna trzecia tego, co do tej pory wydobyto.

Ile złota się wydobywa?

W ostatnich latach wydobycie złota wynosi około 2,5 tysiąca ton rocznie. Oznacza to, że wszystkie znajdujące się w ziemi zapasy wyczerpiemy za około 20 lat. Co nie znaczy, że złota braknie. Zostanie nam po prostu to, co przerobione: na biżuterię, na sztabki złota, na monety itd.

Gdzie jest zgromadzone złoto?

Złoto jest oczywiście rozproszone po całym świecie. Jednak większość jego zapasów znajduje się w trzech krajach. To Chiny, które mają 13,1 proc. światowych zapasów, USA i Australia z 9,1 proc. Surowiec przetrzymywany jest głównie jako sztabki złota.

Do czego używane jest złoto?

29 proc. złota w użyciu ma charakter inwestycyjny. To głównie sztabki złota lub monety bulionowe. 59 proc. używane jest do produkcji biżuterii. 12 proc. zużywają różnego rodzaju gałęzie przemysłu.

Gdzie znajduje się największy rynek złota?

To zaskakujące, ale najwięcej złota sprzedaje się w Indiach – ponad tysiąc ton rocznie. Głównie jako biżuterię. Duży obrót jest w Chinach – 770 ton rocznie. Na dalszych miejscach znajdują się Stany Zjednoczone i Niemcy.

Gdzie znajdują się sztabki złota?

Największymi posiadaczami złota na świecie są banki centralne. Stany Zjednoczone mają w ten sposób zgromadzoen 8,1 tys. ton złota, Niemcy 3,5 tys. ton, a MFW – 2,8 tys. ton.

Ile najwięcej trzeba było zapłacić za złoto?

Największą zwyżkę na rynku złota odnotowano w 1980 roku. W tamtym czasie trzeba było zapłacić za uncję 850 dolarów. W przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze to 2,1 tys. dolarów. Także w 2011 roku mieliśmy do czynienia z boomem na tym rynku. Cena doszła do 1,900 dol. Dziś złoto kosztuje 1,5 tys. dol. za uncję.
Więcej informacji na stronie: http://www.coinart.pl/ oferującej złoto inwestycyjne.