Skip to content Skip to footer

Dachy wykonane ze słomy znów w modzie

Sposób stawiania budynków, które mają wyglądać maksymalnie tradycyjnie bywa specyficzny, zwłaszcza gdy chodzi o zabudowania wiejskie. No bo jak tu pogodzić współczesne wymagania odnośnie izolacji cieplnej i trwałości całego budynku z klasycznymi materiałami? Siłą rzecz muszą pojawić się modyfikacje zmieniające pewne elementy projektu względem odpowiednika wykonanego z współczesnych surowców.

W inny sposób wykonuje się ściany, innymi metodami uszczelnia się okna, wreszcie nawet pokrycia dachowe są robione w kompletnie inny sposób. Pozornie to wszystko wydaje się mało solidne, jednak w praktyce wychodzi całkiem konkretnie.

Wynika to z faktu, że strzecha (czyli pokrycie wykonane z trzciny) jest zazwyczaj budowana w formie kilku warstw, które jedna na drugiej działają izolacyjnie. Taka konstrukcja nie tylko utrzymuje ciepło, ale też najzwyczajniej w świecie chroni przed nawiewem z zewnątrz – mimo, że paradoksalnie utrzymuje przewiewność.

Ogólnie rzecz biorąc dachy z trzciny jako konstrukcję tak kojarzącą się z dawnymi czasami, a jednocześnie z budownictwem naturalnym stosuje się głównie w gospodarstwach agroturystycznych, a także w bacówkach położonych nieopodal górskich szlaków. Dlaczego? Bo tworzony jest w ten sposób nastój, który bardzo podoba się turystom i wczasowiczom.

Ale względy estetyczne to przecież nie wszystko. Nie da się ukryć, że pod kątem możliwości, jakie oferują dachy trzcinowe ich stosowanie mimo opinii mniej rozeznanych osób jest naprawdę opłacalne. Okazuje się bowiem, że korzystając z takiego rozwiązania mamy wszystko za jednym zamachem: oddychalne poszycie w lecie, izolację przed mrozami w zimie i naturalny zapach strzechy. Warstwy są układane jako przylegające do siebie, co stanowi dodatkowe poprawienie poziomu szczelności.

Pozostaje kwestia bezpieczeństwa, którą zwykle rozwiązuje się poprzez kompleksowe naniesienie impregnatu na całej powierzchni dachu w rożnych jego warstwach. O to jednak warto dopytać wykonawcę przed rozpoczęciem zlecenia, aby uzyskać pewność co do zastosowanego rozwiązania.

Więcej ciekawostek w tym temacie znajdziesz w pewnym artykule na Artelisie.