Skip to content Skip to footer

Opowiadania czy powieści?

Ostatnimi czasy w branży książkowej coraz bardziej zauważalny jest trend sięgania po krótsze formy, jak opowiadania, felietony czy eseje. Wyjątek być może stanowią fani fantastyki, jednakże jeśli chodzi o literaturę obyczajową, więcej ludzi woli krótsze formy.

Dlaczego ludzie wolą opowiadania?

W dzisiejszych czasach więcej ludzi ogląda seriale i filmy, niż czyta książki. Czytamy głównie, by pogłębić wiedzę, jednak niewiele osób czyta jeszcze dla relaksu. Powodem może być zbyt duża objętność ksiażek, forsowana w ostatnim czasie przez wydawców.

Zauważalna jest wszelako moda na sięganie po czasopisma z opowiadaniami i esejami. Coraz więcej ludzi czyta krótsze formy. Wolimy poświęcić pół godziny na poznanie nowej historii niż zagłębiać się w czymś na co najmniej dwa-trzy tygodnie.

Dlatego dla autorów myślących o wydaniu własnej książki rozsądne może być pisanie opowiadań skupionych wokół jednego tematu. Taka praktyka może w perspektywie najbliższych lat doprowadzić do wydawania coraz większej liczby tomików opowiadań.

Darmowe opowiadania do pobrania na czytnik

Drugim powodem niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce mogą być zawyżone ceny książek. Niestety dla czytelników i autorów dystrybutorzy i sprzedawcy narzucają tak wysokie marże, że cena detaliczna ksiązki nierzadko odstrasza potencjalnego klienta. Żeby obniżyć koszt książki warto rozważyć np. wydawanie ebooków.

Opowiadania w postaci ebooków mogą stanowić nawet jedną czwartą ceny tradycyjnej ksiązki. Tak niska cena może pozytywnie wpłynąc na zainteresowanie ludzi czytelnictwem.

Gdzie szukać opowiadań w niskich cenach?

Jeśli zastanawiacie się, gdzie szukać ciekawych opowiadań, odpowiemy: na stronach początkujących autorów. Na ogół publikują oni swoje ciekawe opowiadania online lub w postaci ebooków do pobrania za darmo lub za symboliczną złotówkę.

Popularne jest także publikowanie opowiadań za udostępnienie linka do strony autora. To pozwala zdobyć mu swego rodzaju popularność, która w przyszłości może przełożyć się na sprzedaż tradycyjnej książki wydanej albo w formie selfpublishingu, albo co gorsza przy wykorzystaniu wydawnictwa typu vanity.