Skip to content Skip to footer

Wiaty przystankowe – użyteczne i estetyczne

Osoby korzystające z komunikacji zbiorowej wiedzą, że nie ma nic gorszego, niż oczekiwanie na busa, autobus czy tramwaj na przystanku, na którym nie ma wiaty przystankowej. Jest to zarówno nieprzyjemne przy nieładnej pogodzie, szczególnie, gdy pada deszcz i wieje wiatr, jak i w trakcie upałów, gdy nie ma ochrony przed promieniami słońca.

Na szczęście producenci wiat przystankowych oferują obecnie mnóstwo ich rodzajów. Nowoczesne wiaty nie są już bezkształtnymi skrzyniami z blachy, jak to bywało kiedyś, a są zarówno estetyczne, jak i niezwykle funkcjonalne.

Przystanki ładne jak nigdy

Obecnie producenci oferują wiaty w wielu rodzajach i stylach. Dzięki temu władze miast oraz przedsiębiorstwa komunikacyjne, bo to zazwyczaj w ich gestii leży zakup wiat, mogą je dobrać zarówno do swoich potrzeb, jak również otoczenia. Zazwyczaj bowiem, inne wiaty umieszcza się na ruchliwych liniach, a inne w peryferyjnych lokalizacjach, inne w nowoczesnych dzielnicach, a inne w zabytkowych.

Współczesne wiaty przystankowe to najczęściej połączenie stali, zazwyczaj nierdzewnej, ze szkłem. Nierzadko też znajdują się w nich elementy drewniane, w tym również ławki. Wiaty w przeważającej części są w pełni przeszklone, aby pasażerowie dobrze widzieli nadjeżdżające pojazdy, a przy tym mieli zapewniony dostęp światła dziennego.

Ważna jest funkcjonalność wiat przystankowych

Nowoczesne wiaty przystankowe firmy Tejbrant stanowią już nie tylko ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Poza standardowymi elementami jak znak przystanku, nazwa przystanku, rozkład jazdy czy numery linii, zawierają dużo więcej funkcjonalności. Dziś standardem stają się także kosze na śmieci, ławki lub inne miejsca siedzące czy gabloty reklamowe, w tym podświetlane, oraz gabloty i ramki na ogłoszenia. Poza rozkładem jazdy znaleźć tam można często mapy miast lub schemat komunikacji i inne informacje istotne dla pasażerów.

Wielu producentów oferuje także bardzo nowoczesne i innowacyjne elementy. Coraz częściej, szczególnie w dużych miastach, spotkać można elektroniczne rozkłady jazdy, monitoring, ekrany multimedialne, zasilanie na baterie słoneczne (solarne) czy nawet klimatyzację i ogrzewanie. Coraz powszechniejsze stają się też ładowarki do telefonów w formie gniazd USB.

Bardzo często wiatom przystankowym towarzyszą inne udogodnienia. Przy przystankach znajdują się kioski, biletomaty, multimedialne informacje miejskie i turystyczne. Dzięki temu czas spędzony na przystanku nie musi być czasem straconym, szczególnie, gdy jest opóźnienie, a czas oczekiwania się wydłuża.