Skip to content Skip to footer

Charakterystyka drewnianych i plastikowych skrzyniopalet składanych

Skrzyniopalety składane to świetne rozwiązanie, jeśli chodzi o przechowywanie warzyw, owoców i płodów rolnych. Sadownicy uważają, że jest to wygodna metoda przechowywania i transportowania produktów, która nie powoduje uszkodzenia wsadu skrzyń. Nie więc dziwnego, że cieszą się one tak dużą popularnością. Chociaż do przechowywania owoców i warzyw najlepiej sprawdzają się skrzyniopalety drewniane, to na rynku dostępne są także te wykonane z tworzywa sztucznego. Jakie są wady i zalety obu tych rozwiązań? Na które z nich się zdecydować?

Charakterystyka drewnianych skrzyniopalet składanych

Drewniane skrzyniopalety składane są wykonywane z drewna drzew iglastych. Najczęściej sięga się po świerk i sosnę. Takie skrzyniopalety mogą mieć różne wymiary, ale zazwyczaj stosuje się 1200×800 cm. Oczywiście dostępne są też większe czy mniejsze rozmiary. Można także zamówić skrzyniopalety zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami. Drewniane są stosunkowo tanie i przeważnie za jedną sztukę zapłacimy około stu złotych. Chociaż nie są one jakoś nadzwyczaj trwałe, to jednak w przypadku uszkodzenia wystarczy zwykle wymienić kilka desek. Zaletą skrzyniopalet składanych z drewna jest to, że są one przewiewne, gdyż między deskami następuje przepływ powietrza, co z kolei zapobiega gniciu warzyw i owoców. Minusem drewnianych skrzyniopalet jest to, że są trudne w utrzymaniu czystości i łatwo ulegają zawilgotnieniu. Dodatkowym zagrożeniem są drzazgi i gwoździe, których w nich nie brakuje. Ich żywotność wynosi około dziesięciu lat.

Plastikowe skrzyniopalety składane – wady i zalety

Zaletą plastikowych skrzyniopalet składanych firmy https://www.schoellerallibert.com/pl/products/foldable-large-containers/ jest z pewnością to, że są one trwałe, co przekłada się na wydłużoną żywotność – co najmniej 20 lat. Co więcej, łatwo utrzymać je w czystości i można sięgać po środki chemiczne. Nie ma też tutaj żadnych drzazg i gwoździ. Z plastikowych skrzyniopalet można korzystać w niemalże każdych warunkach klimatycznych. Ponadto można je przetworzyć ponownie. Ich zaletą jest lekkość, co wpływa korzystnie też na przyśpieszenie transportu. Jeśli chodzi zaś o wady takiego rozwiązania, to z pewnością jedną z nich jest wysoka cena. Za plastikową skrzyniopaletę składaną przyjdzie nam zapłacić około trzystu do nawet czterystu złotych. Cena ta zwiększa się w momencie, gdy potrzebujemy skrzyniopalety o niestandardowym wymiarze. Na korzyść plastikowych palet przemawia także to, że nie wymagają one obróbki ani dodatkowego przygotowania do transportu, jeśli chodzi o kwestię wymogów fitosanitarnych.