Skip to content Skip to footer

Drukowanie sublimacyjne – na czym polega i kiedy daje najlepsze efekty?

Różne tekstylia i obszary zastosowań wymagają specjalnych procesów drukowania. Nowoczesne drukarnie oferują wiele możliwości i bez względu na wymagania i życzenia mają odpowiednie rozwiązania. Czym jest drukowanie sublimacyjne i na jakich tkaninach najlepiej się sprawdza?

Czym jest druk sublimacyjny?

W przeciwieństwie do wszystkich innych procesów drukowania na tekstyliach, w przypadku druku sublimacyjnego na tkaninie nie jest drukowany żaden kolor, ale bezpośrednio barwiony jest sam materiał.

Kolor jest najpierw drukowany na papierze nośnym, jak w drukarce atramentowej, a następnie można go przenieść na tkaninę za pomocą prasy z ogrzewaniem i dociskiem, jak w przypadku wszystkich innych procesów druku transferowego. Kolor dosłownie wyparowuje pod wpływem ciepła, a następnie zostaje wchłonięty przez tkaninę.

Druk sublimacyjny sprawdza się na wszystkich białych tkaninach o zawartości poliestru co najmniej 90%, możliwe są również nadruki na innych materiałach, które zostały pokryte poliestrem, np. kubki do kawy czy szklane podkładki.

Rozdzielczość druku jest zbliżona do domowej drukarki atramentowej. Drukowanie sublimacyjne nie daje możliwości stosowania żadnych specjalnych kolorów, takich jak złoty czy kolory neonowe.

Druk sublimacyjny na tkaninach

Drukowanie sublimacyjne jest idealne w przypadku szczegółowych motywów na tekstyliach wykonanych z poliestru lub tkanin mieszanych z co najmniej 75% poliestru. Przy nakładzie od 1 do 1000 sztuk odzieży sportowej, takiej jak koszulki do biegania lub dresy, można uzyskać wysokiej jakości wykończenie. W druku sublimacyjnym atrament łączy się ze strukturą tkaniny. Taki proces scalania nazywa się „sublimacją”. Dzięki temu tkanina nie blaknie, a nadruk nie pęka.

Technologia i właściwości

Wymagane jest, aby żądany szablon był jak najdokładniejszy i jak najbardziej szczegółowy. Szablony z internetu są często rozmyte, co ma bezpośredni wpływ na wygląd motywu, strukturę druku i jakość tego procesu drukowania. Przy druku sublimacyjnym atrament sublimacyjny jest drukowany na papierze transferowym za pomocą specjalnej drukarki. Następnie sprasowany z tkaniną pod bardzo wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. W procesie sublimacji atrament przechodzi w stan gazowy, który następnie sublimuje z białą lub jasną tkaniną poliestrową.

Najlepsze efekty sublimacji uzyskuje się na białych tkaninach. Druk sublimacyjny na tkaninach może być stosowany tylko w ograniczonym zakresie na kolorowych tekstyliach. Maksymalny obszar zadruku to A3.