Skip to content Skip to footer

Edukacja językowa od małego?

Znajomość języków obcych, a w szczególności języka angielskiego jest kluczowym fragmentem edukacji w dzisiejszych czasach. Przepływ informacji i coraz częstsza konieczność pracy w międzynarodowym środowisku skłaniają ludzi rozpoczęcia przygody z nauką języka.

W jakim wieku powinno się rozpocząć zajęcia językowe?

Według naukowców pierwsze trzy lata życia człowieka są kluczowe jeśli chodzi o kształtowanie się zdolności poznawczych i komunikacyjnych.

Marzeniem wielu rodziców jest dwujęzyczność (bilingwizm) ich dzieci. Warto wiedzieć, że taka sytuacja może mieć miejsce głównie w sytuacji, kiedy nauka języka obcego rozpocznie się przed trzecim rokiem życia. Jest to najbardziej naturalna sytuacja, dzięki której człowiek posługuje się dwoma językami całkowicie swobodnie. Innym sposobem przyswajania dodatkowego języka jest tryb następczy, czyli rozpoczęcie nauki w momencie, kiedy dziecko pozna już w znacznym zakresie swój język ojczysty.

Kursy angielskiego dla maluchów

Szkoły językowe oferują obecnie kurs angielskiego stworzony nawet dla grupy wiekowej od 2 do 3 lat. Dzięki zastosowaniu treści interesujących dla maluchów, połączonych z zabawą i zastosowaniem ulubionych postaci z bajek, dzieci oswajają się z brzmieniem angielskich słów.

Wiele przedszkoli i żłobków podkreśla obecnie w swojej ofercie kurs angielskiego z użyciem metod nauki zaprojektowanych specjalnie dla „uczniów” w tym wieku.

Także dalsze etapy edukacji zawierają lekcje języka Szekspira.

Ich poziom jest jednak często niezadowalający dla uczniów i ich rodziców. Stąd bardzo duża popularność korepetycji językowych oraz szkół językowych prowadzących zajęcia stacjonarne i zajęcia on-line.

Czy sam kurs angielskiego wystarczy?

Kursy należy traktować jako wartość dodaną. Najważniejsza, tak jak i w przyswajaniu dowolnej wiedzy jest samodyscyplina i odpowiedni plan nauki. Kurs językowy, lekcje szkolne warto wzbogacić dodatkowymi elementami.

Naukowcy mówią o zjawisku „zanurzenia się w języku” jako najszybszej i najbardziej efektywnej metodzie uczenia. Zaleca się oglądanie materiałów wideo, filmów i telewizji anglojęzycznej. Słuchanie jak największej ilości treści w obcym języku rozwija tzw. bierne uczenie. Dobrze jest korzystać z anglojęzycznych menu w urządzeniach, które wykorzystujemy codziennie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House Wrocław.