Skip to content Skip to footer

Nadruk sublimacyjny na kubkach

No dobrze – druk sublimacyjny na tkaninach można jakoś zrozumieć, ale jak przebiega proces nadruku na elementach 3D? takich jak ceramiczny kubek lub cokolwiek innego, co nie jest płaskie? Jest to tak popularne, że mało kto zastanawia się jak do tego dochodzi. A naprawdę warto się nad tym pochylić – nawet dla własnej ciekawości.

Krok pierwszy – projekt

Posiadając odpowiednio dobrany komputer i program, który udało nam się już poznać możemy brać się do pracy. Kiedy otrzymamy produkt, na którym ma zaistnieć wybrany obraz musimy jednak pamiętać o kilku kwestiach.

Przede wszystkim projektowana lub przygotowywana przez nas grafika powinna być stworzona w skali 1:1 co oznacza, że jeśli nasz poszewka na poszewki ma mieć obrazek 30 x 30 cm to takiej wielkości obraz szykujemy w programie. Druk sublimacyjny na tkaniach powinien mieć margines – jeżeli poszewka ma 30 x 30 cm to obraz nie powinien przekraczać wielkości 25 x 25 cm.

Drugą ważną kwestią jest tryb kolorystyczny CMYK lub RGB. Bardziej pożądany i popularny jest tryb CMYK ale jest to zależne przede wszystkim od sprzętu, jaki posiadamy.

Następną ważną rzeczą jest rozdzielczość naszego obrazu – czym wyższa, tym obraz będzie lepszej jakości. Jako minimum przyjmuje się 300 dpi, ale często jest to jeszcze odrobinę za mało.

Ostatnim parametrem jest wielkość plików – jeśli przekroczy on 2 MB to może się okazać, że nasza drukarka nie da sobie z nim rady. Oczywiście nie musi być aż tak źle, ale większe pliki mogą znacznie obniżyć wydajność naszego sprzętu.

Rodzaje pras

Nadruk sublimacyjny jest możliwy na tylko na tkaninie. Nadruk na materiale jest najbardziej popularny, ale druk na każdej innej powierzchni jest również jak najbardziej możliwy i wcale nie trudniejszy do wykonania. Nadruk sublimacyjny na różnych rodzajach obiektów wymaga po prostu innego sprzętu i odpowiednio ustawionych parametrów, które zapewnią mu maksymalną wytrzymałość.

Nadruk na materiale wymaga prasy płaskiej – druk sublimacyjny na tkaninach wymaga sprzętu najprostszej budowy. Do nadrukowania obrazu na kubku potrzebujemy już specjalnie zbudowanej prasy, która może być zarówno pionowa, jak i pozioma. Przed jej zakupem należy zastanowić się jednak, jakiej wielkości kubki chcemy obsługiwać i na jaką skalę zamierzamy działać – na rynku dostępne są prasy z miejscem na jeden kubek, na dwa, czy nawet na dziesięć sztuk. Jeżeli planujemy nadruki na smartfonach to do naszych rąk powinna trafić prasa 3D.