Skip to content Skip to footer

Podstawowe maszyny rolnicze

Posiadanie gospodarstwa łączy się z ogromem obowiązków, jakim trudno jest sprostać, nie posiadając odpowiedniego osprzętu. Aby gospodarstwo funkcjonowało tak, jak trzeba i tak, aby rolnik był w stanie wszystkiego dojrzeć jednocześnie nie robiąc wszystkiego sam, należy zadbać o sprzęt dobrej jakości.

Podstawa

Traktor – tak potocznie nazywany jest ciągnik rolniczy, który jest absolutnie pierwszą rzeczą, jaką powinien nabyć właściciel gospodarstwa. Do zadań ciągnika należy przede wszystkim praca na polu polegająca na przewożeniu i ciągnięciu wszelkich maszyn nie posiadających własnego napędu, włączając w to przyczepy.

Przy jego częstym użytkowaniu jednak trzeba pamiętać o odpowiedniej konserwacji – w tym celu warto od samego początku mieć namiary do punktu, w którym sprzedawane są maszyny rolnicze i części do maszyn zakupionych na własne gospodarstwo.

Zestaw maszyn rolniczych

Każdy rolnik zdaje sobie sprawę, że aby odpowiednio przygotować swoje pole musi posiadać podstawowy zestaw maszyn rolniczych, do jakich należą:

– Brona – niezwykle przydatne narzędzie służące do rozdrabniania i spulchniania gleby przy jednoczesnym szatkowaniu nachalnie rosnących chwastów. Narzędzie to nie ma własnego napędu, więc jest używane przy pomocy ciągnika. Można je podzielić na brona zębowe, talerzowe i aktywne.

– Siewnik – jak sama nazwa wskazuje maszyna ta służy do wysiewu nasion zbóż, kukurydzy, traw, buraka, czy też rzepaku. Siewnik jest często wyposażony w brony co powoduje jednoczesne bronowanie gleby przy jej zasiewaniu. Siewnik może być pneumatyczny/rzędowy, precyzyjny lub podciśnieniowy.

– Kombajn – po przygotowaniu i obsianiu pola ostatnią czynnością będzie zbiór plonów. Ostatecznie najwygodniej będzie to zrobić przy pomocy kombajnu, który służy zwykle do dosyć szybkiego zbierania zboża, ale istnieją również maszyny do zbierania ziemniaków.

Konserwacja maszyn

Samo posiadanie maszyn rolniczych nie załatwia sprawy dobrego gospodarowania swoim polem i budynkami. Kupno to jedno, ale zachowanie sprawnej maszyny przez długie lata to drugie. Ciągniki i wszelkie podzespoły kupowanych maszyn są niezwykle drogie, a ich naprawa również nie należy do najtańszych. Warto więc zainwestować swój czas zamiast pieniędzy i regularnie kontrolować stan wszelkiego znajdującego się w gospodarstwie sprzętu, dzięki czemu uniknie się nieprzyjemnych zaskoczeń i incydentalnych sytuacji.

Podstawową czynnością konserwacyjną jest oczywiście czyszczenie maszyn po ich każdorazowym użyciu, bądź też pamiętanie o ich okresowym czyszczeniu. Każda czynność wykonana przy maszynie na rzecz jej prawidłowego działania jest niezwykle cenna. Maszyny rolnicze i części do maszyn nie należą do sprzętów tanich, a więc warto dbać o ich serwisowanie.