Skip to content Skip to footer

Trwałe połączenia elektryczne

Przeciętny właściciel domu lub mieszkania nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństw, jakie mogą czaić się wewnątrz elementów instalacji elektrycznej. Szczególnie, jeśli była wykonywana kilkadziesiąt lat temu, w czasach słusznie minionego ustroju komunistycznego. Wykonywane bowiem wtedy połączenia poszczególnych przewodów oparte były o metodę na tzw. 'skrętkę’, która polegała na skręcaniu ze sobą końcówek przewodów elektrycznych, a następnie na izolowaniu ich taśmą. Trwałość to jedna z ostatnich cech, jakie charakteryzują tego typu połączenia.

Złączka synonimem bezpieczeństwa

Kiepska jakość połączenia za pomocą skrętki wynika z właściwości fizycznych materiału z jakiego wykonywane są przewody. Pod wpływem przepływającego prądu oraz zmian jego napięcia i natężenia przewody nagrzewają się i stygną, a co za tym w minimalny sposób zwiększają i zmniejszają swoją objętość. Wskutek takich mikroruchów skrętka luzuje się, a wskutek oddalenia się od siebie przewodów temperatura styku rośnie, przez co zmiany objętości metalu są jeszcze bardziej wyraźne.

Z powyższych powodów obecnie praktycznie nie wykonuje się już połączeń elektrycznych wykorzystujących tą metodę. O wiele bardziej skuteczne i trwale są bowiem nowoczesne złączki elektryczne. Na rynku występuje kilka rodzajów tego typu akcesoriów elektrycznych, które pozwalają połączyć nawet bardzo dużą ilość przewodów w jeden styk. Złączka elektryczna ma więc bardzo wszechstronne zastosowanie, dzięki czemu idealnie nadaje się do zastosowanie wewnątrz puszek elektrycznych.

Bezpieczeństwo nie ma ceny

Z trwałością połączeń przewodów elektrycznych, wykonywanych przy użyciu złączki do kabli wiąże się także bezpośrednio aspekt bezpieczeństwa użytkowanej sieci elektrycznej. Luźne połączenia mogą bowiem w najgorszym wypadku doprowadzić do pożaru i zniszczenia domu. Nie warto więc ryzykować, o czym wiedzą instalatorzy elektryczni, którzy w większości przestawili się już na złączki elektryczne.

Złączki do kabli występują na rynku w dwóch podstawowych rodzajach. Pierwszy posiada mechaniczny zacisk, który blokuje wsunięty do złączki przewód w sposób, który uniemożliwia praktycznie jego usunięcie. Tego typu złączka elektryczna ma więc jednorazowe zastosowanie.

Drugi rodzaj złączek posiada natomiast wbudowane mini-dźwignie, za pomocą których zaciska się wsunięty do złączki przewód lub w razie potrzeby otwierając dźwignię umożliwia się jego ponowne wysunięcie. Choć stosowanie złączek jest niewątpliwie droższe niż wykonywanie skrętek, to jednakże poniesiony koszt przekłada się zdecydowanie na wzrost poziomu bezpieczeństwa, co jest wartością trudną do przecenienia.