Skip to content Skip to footer

Żywienie osób starszych

Jesteś opiekunem osoby starszej? Chciałbyś poznać podstawowe zasady odżywiania osób w podeszłym wieku? Zależy Ci, by wiedzieć, jakie składniki mają wyjątkowo korzystny wpływ na funkcjonowanie seniorów, a które mogą im zaszkodzić? Jeżeli tak, koniecznie zapoznaj się z treścią poniższego tekstu, gdyż jest on przeznaczony właśnie dla Ciebie! Zapraszamy!

Najważniejsze produkty

Żywienie osób starszych powinno być bogate przede wszystkim w produkty, takie jak: mięso, ryby, jajka, mleko, warzywa, owoce, ziemniaki, pieczywo pełnoziarniste, oleje roślinne (w tym przypadku warto pamiętać, by margaryna spożywana przez seniorów była dobrej jakości i bogata w witaminy). To właśnie one bowiem stanowią niezastąpione źródło witamin D, B12, B6, B2, C, A i betakarotenu.

Bardzo ważnym elementem jest również kwas foliowy, którego brak przyczynić się może do wystąpienia chorób nowotworowych czy chorób sercowych. Kwas foliowy znajdziemy głównie w zielonych warzywach, takich jak: kalafior, brokuły, brukselka czy szparagi. Przy przygotowywaniu posiłku z wymienionych warzyw należy jednak pamiętać, by gotować je jedynie chwilę najlepiej na parze. W przeciwnym razie pozostała po obróbce termicznej ilość kwasu foliowego może okazać się naprawdę znikoma. Produktami zawierającymi duże ilości kwasu są również żółtka jaj oraz podroby.

Piramida żywienia

Piramida żywienia osób starszych w dużej mierze nie różni się od tradycyjnego modelu. Przewiduje ona duże spożycie warzyw i owoców oraz wszelkiego rodzaju zbóż, roślin strączkowych, olejów roślinnych oraz nasion i orzechów. W drugiej kolejności pod względem ilości w diecie seniorów poinny znajdować się produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak: mięso, ryby i mleko oraz kefiry. W najmniejszych ilościach spożywane natomiast powinny być jajka (2/3 tygodniowo) i słodycze.

Bardzo duże znacznie ma w diecie także ilość wypijanej wody, której dzienne spożycie w podeszłym wieku powinno wynosić od 2 do 3 litrów, włączając płyny zawarte w posiłkach.

Sposób podawania posiłków

Dzienne żywienie osób starszych powinno zawierać około 5 mniejszych posiłków. W ten sposób uniknie się dużych różnic w poziomie cukru, a także nadmiernego obciążenie żołądka.

Wszystkie przygotowywane potrawy powinny składać się z lekkostrawnych produktów. Warto by były one w miarę możliwości miękkie, by nie powodowały problemów podczas gryzienia. Dobrym pomysłem jest postawienie na dużą ilość zup, kisieli czy koktajli. U częstych osób częstym problemem jest zanikanie smaku, dlatego należy użyć dużej ilości aromatycznych ziół.