Skip to content Skip to footer

Efekty gitarowe w praktyce

Wielu gitarzystów korzysta na co dzień z różnego rodzaju efektów (tzw. „kostek”) gitarowych, które kształtują brzmienie instrumentu zmieniając je w określony sposób. Dzięki temu to, co tak naprawdę słyszymy w głośnikach zupełnie nie przypomina dźwięków, jakie wydawane z przetworników gitary elektrycznej.

Warto nadmienić, że na kształtowanie ostatecznego brzmienia tego instrumentu wpływ mają praktycznie wszystkie elementy i efekty wykorzystywane przez muzyka. Od drewna z jakiego wykonana jest gitara i przetworników gitarowych – ich ilości, rodzaju oraz wzajemnego położenia, przez wszystkie zastosowane efekty gitarowe oraz okablowanie do wzmacniacza gitarowego a nawet głośników. Każdy element tej układanki ma wpływ na to, co ostatecznie słyszymy.

Jak dobrać efekty gitarowe?

Dobierając efekty gitarowe trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, oczywiście zwracamy uwagę na brzmienie samego efektu – warto przetestować daną „kostkę” wraz z całym wykorzystywanym na co dzień osprzętem. Szczególnie istotny będzie tu używany przez gitarzystę wzmacniacz gitarowy. Nie każdy efekt będzie tak samo dobrze brzmiał z danym „piecem”.

Zasilanie „kostek” i multiefektów.

Warto również zwrócić uwagę na sposób zasilania danego efektu. Większość dostępnych na rynku modeli działa na baterię 9V. Można wykorzystać również zasilacze do efektów gitarowych oferujące wymagane napięcie. Trzeba przy tym pamiętać o tym, że tego typu zasilacze z kablami gitarowymi wchodzą w różnego rodzaju interakcje, przez co w przypadku kabli niskiej jakości często prowadzi to do różnego rodzaju zakłóceń. Dlatego zawsze warto używać wysokiej jakości kabli. Czasami ten drobny jak by się mogło wydawać, element ma duże znaczenie dla końcowego efektu.

Co jeszcze ma wpływ na brzmienie gitary?

Kupując efekty gitarowe zapominamy czasem, że na ich brzmienie może wpływać również sposób zasilania samego efektu. Dlatego też nawet wybór samego zasilacza może mieć wpływ na dźwięk, jaki w rezultacie będzie się wydobywał z głośników gitarowego wzmacniacza.

Jaki zasilacz do efektów gitarowych warto wybrać?

Zawsze kupujemy zasilacz o napięciu i natężeniu prądu właściwym dla danego efektu. Decydując się jednak już na wybór konkretnego zasilacza powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, co mówią nam nasze uszy. Wbrew pozorom, różne zasilacze będą mogły powodować różnego typu zniekształcenia dźwięku, przez co ten sam efekt może brzmieć nieco inaczej po zastosowaniu innego zasilacza. Dotyczy to zwłaszcza efektów analogowych, ponieważ w przypadku urządzeń cyfrowych tego typu zasada w praktyce nie ma zastosowania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z