Skip to content Skip to footer

Zadania dla konserwatora dzieł sztuki

Każde dzieło sztuki, czy to obraz czy cokolwiek innego, z czasem ulega pewnym zniszczeniom. Niszczy je po prostu czas, każdy materiał ma przecież swoją ograniczoną trwałość. Ponadto, na dzieła sztuki działa często wiele czynników mogących prowadzić do zniszczeń. Stąd też tak ważne są prace konserwatorskie.

Zadania konserwatorów dzieł sztuki

Konserwacja dzieł sztuki to pojęcie odnoszące się do szeregu różnorakich czynności, które wykonywane są po to, aby zatrzymać postępujące niszczenie dzieł sztuki. Jest to najbardziej ogólna definicja konserwacji dzieł sztuki, która jednak nie zawsze jest wyczerpująca. Rzecz w tym, iż zdarza się, ze zakres obowiązków konserwatora jest o wiele szerszy.

Czasami, konserwacja nie może zostać ograniczona tylko i wyłącznie do czynności hamujących postępujące niszczenie. W niektórych sytuacjach potrzebne jest przywrócenie dziełu sztuki dawnej świetności. W takiej sytuacji konserwacja dzieł sztuki trwa o wiele dłużej, gdyż dodatkowo obejmuje również czynności naprawcze. W skrajnych sytuacjach wymienia się nawet jakieś niewielkie fragmenty dzieł sztuki.

Co potrafi konserwator?

Wydaje się, że fachowcy od konserwacji dzieł sztuki są często bardzo niedoceniani. Są to bowiem ludzie o wszechstronnym uzdolnieniu. Po pierwsze, muszą to być uzdolnieni plastycy. W przeciwnym wypadku nie byliby oni w stanie skutecznie wykonywać prac technicznych przy dziełach sztuki. Jednakże, same tylko zdolności czy umiejętności manualne i techniczne nie są absolutnie wystarczające.

Nie można przeprowadzić konserwacji dzieł sztuki, jeśli nie wiadomo, jakie konkretnie prace konserwatorskie są wskazane w danym momencie. To właśnie konserwator jest odpowiedzialny za podejmowanie decyzji. Poza szeregiem umiejętności manualnych musi więc również posiadać rozległą wiedzę na temat dzieł sztuki, ich historii oraz historii w ogóle.

Studia i praca konserwatora

Jak już wspomniano, nie ma dobrej konserwacji dzieł sztuki bez wykwalifikowanego, posiadającego rozległą wiedzę konserwatora. Jednakże, w jaki sposób konserwator może nabyć całą niezbędną wiedzę? Niewątpliwie, najlepszym sposobem jest ukończenie odpowiedniego kierunku studiów.

Na wielu uczelniach, które zlokalizowane są w wielu miejscach w kraju, prowadzone są kierunki studiów dla przyszłych konserwatorów dzieł sztuki. Przeważnie kierunków tych należy szukać na tak zwanych uczelniach artystycznych, na których szkolą się przyszli malarze, czy rzeźbiarze. Konserwacja dzieł sztuki wymaga wiedzy, jednak jest również formą artyzmu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.