Trudno jest sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie magazynów oraz firm transportowych bez palet. Służą one do przechowywania oraz przewozu różnego rodzaju towarów. Wykonywane są z różnych materiałów. Jednak dziś najczęściej stosuje się palety plastikowe. Dlaczego?

Wykorzystanie palet w transporcie

Dziś najpowszechniej spotkać można się z paletami plastikowymi oraz paletami drewnianymi. Jednak to te pierwsze wykorzystywane są w magazynach i transporcie znacznie częściej. Wynika to z kilku powodów. Przede wszystkim plastikowe palety cechują się bardzo dużą wytrzymałością. W przeciwieństwie do drewna plastik odporny jest na działanie czynników zewnętrznych. Mowa jest tu zarówno o czynnikach atmosferycznych, jak i chemicznych. Dodatkowo palety z tworzyw sztucznych cechuje długa żywotność. Dodać jeszcze warto, że palety plastikowe są bezpieczne i higieniczne. Dzięki temu można w nich przewozić dużo więcej rodzajów towarów w porównaniu z paletami drewnianymi.

Rodzaje palet plastikowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje palet z tworzyw sztucznych. Jeśli chodzi o ich rozmiar, to wyróżnić można europalety, palety ISO oraz półpalety. Pierwsze są największe, ostanie z kolei najmniejsze. Plastikowe palety podzielić można także ze względu na ich zastosowanie. W tym przypadku wyróżnić można palety antypoślizgowe, gładkie oraz palety z bortnicami. Pierwsze uniemożliwiają ruch produktów znajdujących się na palecie. Wyposażone są w specjale stopery, które zapewniają większe bezpieczeństwo przy transporcie. Drugie z kolei wykorzystuje się do transportu towarów dość ciężkich. Są bowiem bardzo wytrzymałe i stabilne. Natomiast palety z bortnicami wyposażone są w boczne krawędzie i zabezpieczone brzegi. Zapewnia to większą wygodę przy przenoszeniu palety.

Zalety palet plastikowych

O zaletach palet wykonanych z tworzyw sztucznych już nieco powiedziano. Warto jednak wskazać jeszcze na kilka elementów. Po pierwsze, palety plastikowe są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości. Nie są narażone na pleśń czy grzyby. Dzięki temu z takich palet korzystać może branża spożywcza i farmaceutyczna. Po drugie, plastikowe palety są dość lekkie. Na pewno są dużo lżejsze od palet drewnianych. Dlatego korzystanie z nich jest dużo łatwiejsze i wygodniejsze. Co ważne, przy mniejszej wadze nie tracą one na swojej wytrzymałości. Wszystko to sprawia, że to właśnie palety z tworzyw sztucznych są najpowszechniej wykorzystywane w magazynach i w transporcie.