Skip to content Skip to footer

Molibden. Wiele rzeczy ze stali go zawiera. Warto je sprzedawać

Molibden jest rzadkim pierwiastkiem, który większości osób kojarzy się z suplementami i preparatami witaminowymi. To trafne skojarzenie, molibdenu potrzebuje bowiem każdy organizm i można kupować i zażywać preparaty, które go zawierają. Ten pierwiastek jednak stosuje się też w różnych gałęziach przemysłu. Stąd nie malejąca molibden cena.

Molibden. Twardy i o wysokiej temperaturze topnienia

Molibden wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłu. Tak się dzieje z jednego powodu, czyli z uwagi na jego właściwości fizyczne i chemiczne. Dodany do stopu stali zwiększa jej odporność na wysokie temperatury. Dodany w innej proporcji zaś zwiększa przede wszystkim jej twardość. Stal dzięki dodaniu do niej molibdenu staje się także mniej krucha, a więc i mniej podatna na uszkodzenia.

Oczywiście molibden wykorzystywany jest nie tylko jako dodatek do stali. Świetnie sprawdza się jako barwnik i dodaje się go do farb, tuszy do drukarek a nawet do barwników, którymi barwi się odzież.

Molibden a produkcja naczyń żaroodpornych

Wysoka temperatura topnienia molibdenu to ogromna zaleta tego materiału. Z tego powodu dodaje się też go do szkła, które ma być żaroodporne. Wiele naczyń żaroodpornych – chociaż tego nie widać – również w szkle ma molibden, dzięki czemu nie jest ono podatne na pękanie pod wpływem wysokiej temperatury. Oczywiście to tylko ułamek produktów, przy wytwarzaniu których wykorzystuje się molibden. Nie z każdego produktu można go jednak ponownie odzyskać. W wielu przypadkach jest to niemożliwe. Odzysk molibdenu ze złomu czy elektroniki jest jak najbardziej możliwy, stąd wysoka Molibden cena takich rzeczy w punktach skupu.

Jak stwierdza się zawartość molibdenu w skupowanych rzeczach?

Molibdenu dodanego – na przykład – do stopu stali, oczywiście nie można zauważyć. Do stwierdzania jego zawartości w stali służy spektrometr. Firmy skupujące złom molibdenowy mają go na swoim wyposażeniu i w krótkim czasie mogą określić zawartość w złomie zarówno molibdenu jak i innych drogich metali szlachetnych. Od tego ile tych metali będzie, zależna jest konkretna cena skupu przekazanego złomu.