Skip to content Skip to footer

Na co zwrócić uwagę przy wyborze uchwytów magnetycznych?

Uchwyty magnetyczne to grupa urządzeń mających za zadanie przyciąganie do siebie innych elementów. Wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, mają nieco odmienne parametry. Mimo różnic można stworzyć uniwersalną listę czynników, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając uchwyty magnetyczne.

Uchwyty magnetyczne i ich osłony

Pierwszą istotną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę wybierając magnesy jest ich obudowa. Najlepiej, jeśli będzie ona wykonana z blachy osłonowej, co zagwarantuje pełną ochronę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Rolą szczelnej obudowy jest więc przede wszystkim zabezpieczenie magnesu przed wilgocią i wodą.

Uchwyty magnetyczne z obudową z blachy osłonowej powinny być dodatkowo wyposażone w soczewkę magnetyczną o grubości minimum dwóch centymetrów. Taka grubość jest warunkiem koniecznym, aby magnes odbijał przeciwległy biegun, a więc, inaczej mówiąc, aby miał moc przyciągania.

Uchwyt górny czy boczny?

Chcąc wydobyć pełen potencjał z pracy uchwytów magnetycznych zaleca się, aby posiadały one uchwyt górny. W przeciwieństwie do spotykanych na rynku uchwytów bocznych, mocowanie uchwytu u góry magnesu przyczynia się do zwiększenia zakresu działania przyciągania. Dzieje się tak dzięki konstrukcji, która, chwytając „od góry” równomiernie rozkłada przyciągany ciężar.

Wzbogacenie magnesu wytrzymałą liną i bardzo mocnym uchem także przyczyni się do zwiększenia mocy jego udźwigu.

Pułapki przy wyborze uchwytów magnetycznych

Wybierając uchwyty magnetyczne łatwo można wpaść w pułapkę niewłaściwego ich wyboru. Najczęściej popełnianym błędem jest stosowanie magnesów z boczną obudową. O ile mają szanse sprawdzić się one przy nieruchomych przedmiotach, o tyle jeśli zostaną zainstalowane do rzeczy mobilnych mogą się nie sprawdzić. Dzieje się tak ze względu na to, iż z bocznej obudowy magnes może po prostu wypaść.

Uważać należy także na uchwyty magnetyczne w obudowie niklowanej. Może ona ulegać korozji a jeśli warstwa ochronna zardzewieje, znajdujący się pod nią magnes nie jest odpowiednio chroniony. Brak właściwego zabezpieczenia zaś zniszczy magnes, pozbawiając go możliwości przyciągania i co za tym idzie użyteczności do pracy. W rezultacie magnesy boczne i niklowane wymagają częstej wymiany.

Uchwyty magnetyczne dostępne są w ofercie Cecho.