Skip to content Skip to footer

Silikonowe zalewy do elektroniki – co warto wiedzieć?

Silikonowe zalewy do elektroniki gwarantują szeroki zakres zastosowań. Występują w postaci dwuskładnikowej, więc konieczne jest połączenie komponentów oraz stworzenie mieszanki. Należy stosować się do zaleceń producenta dotyczących wagi lub objętości. W innym przypadku może dojść do pogorszenia właściwości użytkowej. Omawiane zalewy do elektroniki chronią komponenty przed negatywnym oddziaływaniem czynników otoczenia.

Ochrona elektrycznych podzespołów

Silikonowe zalewy do elektroniki utwardzają się do elastycznego elastometru. Wystarczy jedynie zmieszać ze sobą dwa ciekłe komponenty. Doskonale sprawdzają się w przypadku, gdy konieczne jest zabezpieczenie wrażliwych podzespołów. Warto dodać, że podczas utwardzania nie dochodzi do reakcji egzotermicznej. Nie ma tutaj znaczenia grubość pokrycia lub stopień zamknięcia obudowy.

Przedstawiane zalewy do elektroniki pozwalają uniknąć tzw. reakcji odwróconej. Oznacza to, że nawet po szczelnym zamknięciu obudowy zalewa nie powróci do stanu płynnego. Interesujące jest to, że wybrane materiały posiadają specyfikację wojskową. Zostały one sklasyfikowane przez niezależne laboratoria. Warto jednak pamiętać, że silikonowe zalewy wymagają starannego przygotowania zalewanej powierzchni. Niezbędne jest użycie tzw. primerów, czyli promotorów adhezji. Można spotkać się z silikonami niestandardowymi, które wymagają jedynie rzetelnego oczyszczenia powierzchni.

Bezproblemowe usunięcie materiału

Zalewy silikonowe do elektroniki posiadają wiele zalet. Niezaprzeczalnym atutem jest fakt, że relatywnie łatwo można usunąć nadmiar materiału z wybranej powierzchni. Jest do bardzo trudne w przypadku zalew innych, niż silikonowe. Dlaczego ma to znaczenie? Przede wszystkim dlatego, że zepsute/wadliwe elementy elektroniczne muszą zostać usunięte z układu. Silikon jest prosty w usunięciu, a dodatkowo możliwa jest jego powtórna aplikacja

Wystarczy wymienić niedziałające elementy, a następnie ponownie zaaplikować tą samą zalewę. Jak usunąć silikonową zalewę do elektroniki? Wystarczy przeciąć ją ostrzem lub nożem, a następnie pozbyć się niechcianego materiału. Następnie stosowane są metody mechaniczne, czyli zdrapywanie oraz tarcie. Istnieje możliwość zastosowania specjalistycznych preparatów wspomagających usunięcie silikonu.

Zalewy do elektroniki dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.