Skip to content Skip to footer

Sterowniki PLC – jak sterować nimi na odległość?

W nowoczesnych systemach automatyki użytkowej, coraz częściej stawia się na rozwiązania, które zapewniają maksymalny komfort montażu, eksploatacji, kontroli i serwisowania. Sterowniki PLC to układy, które doskonale sprawdzają się w tej roli. Zwłaszcza że istnieje również możliwość ich obsługi zdalnej.

Wszystko w Internecie!

W systemach PLC istnieje możliwość zainstalowania specjalnych modułów, za pomocą których można udostępniać wybrane dane w sposób zdalny. Najczęściej funkcja ta realizowana jest za pomocą Internetu, z którym łączność jest tu podstawowym warunkiem optymalnej pracy. Chcąc skontrolować pracę danego sterownika, można po prostu wejść w odpowiedni adres sieciowy.

Oczywiście nie oznacza to, że system tych sterowników jest w pełni podatny na ataki. Co więcej – byłoby to zjawisko bardzo niepożądane! W związku z faktem, że większość sterowników realizuje komunikację urządzeniami zewnętrznymi za pomocą interfejsu WiFi, ich obsługa ogranicza się wyłącznie do instalacji wybranego oprogramowania.

Przede wszystkim przedsiębiorstwo

Zdecydowana większość sterowników PLC znajduje swe zastosowanie głównie w przedsiębiorstwach. Dzięki możliwości bezprzewodowej komunikacji, układy te mogą wykonywać poszczególne prace (również w zależności ze sobą) lub też być sterowanymi za pośrednictwem zewnętrznych komputerów (sterowni). Biorąc pod uwagę zastosowanie domowe, instalacje te montowane są przede wszystkim w układach domów inteligentnych.

Możliwość sterowania bezprzewodowego jest właśnie jedną z najważniejszych zalet domowych instalacji inteligentnych, które oparte są na sterownikach PLC. Mowa tu oczywiście o zdalnym zarządzaniu domem, np. będąc na wakacjach lub wyjeździe służbowym. Wystarczy tylko wejść w odpowiedni program i skontrolować pracę układu.

Przyszłość…?

W dalszej przyszłości najprawdopodobniej dojdzie do jeszcze większej ewolucji systemów automatyki, które oparte są na sterownikach PLC. Ewolucja ta będzie przebiegała dwutorowo: zarówno w formie rozbudowy tych układów, jak również ich wprowadzania w miejsce rozwiązań stycznikowych.

Podsumowując, sterowniki PLC czeka z pewnością bardzo świetlana przyszłość. Zwłaszcza że w bliskim otoczeniu nie brakuje układów automatycznych, które muszą wykonywać określone, powtarzalne zadania (np. sygnalizacja świetlna itd.).

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.