Skip to content Skip to footer

Węgiel opałowy

Węgiel to jeden z najpopularniejszych paliw stałych wykorzystywanych do ogrzewania mieszkań czy domów. Co roku w okresie zimowym zapotrzebowanie na niego wzrasta, choć ostatnimi latami zimy tak bardzo nie dokuczają i są cieplejsze. Jego cena najniższa jest w okresie letnim i im bliżej zimy tym bardziej wzrasta.

Rodzaje węgla opałowego

Rodzaje węgla opałowego dzielimy na kostkę, brykiet, miał, koks orzech i ekogroszek. Wszystkie wymienione pochodzą od węgla kamiennego, dlatego śmiało można stwierdzić, że jest on najpopularniejszych źródłem ciepła w polskich domach. Wybierając, któryś z rodzajów węgla kamiennego należy zdać sobie sprawę z tego, że każdy piec posiada inne właściwości i jest przystosowany do innego opału. W sumie wyróżnić można jedenaście typów węgla o numeracji od trzydzieści jeden do czterdzieści trzy. Do palenia w domach nadają się jednak te o numerze trzydzieści jeden i trzydzieści dwa.

Węgiel o numerze trzydzieści jeden charakteryzuje się niską zdolnością spiekania, długim i silnie świecącym płomieniem oraz wysoką zawartością części lotnych. Jego wartość energetyczna może sięgać 34 MJ/kg. Drugi z wymieniony ma większość zdolność do spiekania i niższą zawartość do spiekania, jednak charakteryzuje się wyższą wartością energetyczną sięgającą do 36 MJ/kg.

Gdzie kupić i jak przechowywać węgiel

Przez cały rok węgiel można nabyć u prywatnych przedsiębiorców specjalizujących się w jego sprzedaży. Również liczne składy węgla posiadają swoją ofertę sprzedażową. Kupując jednak węgiel opałowy w okresie przedgrzewczym należy wyznaczyć i odpowiednio przystosować pomieszczenie, w którym będzie znajdował się skład węgla. Przede wszystkim musi być ono suche i pozbawione wilgoci, gdyż wpływa ona niekorzystnie na jego późniejszą efektywność spalania. Trzeba pamiętać również, aby nie składować go w bliskim otoczeniu pieca, gdyż narażany jest wtedy dom na pożar. Z racji dużego ryzyka pożarowego składy węgla znajdują się na uboczach miast, aby minimalizować wszelkie ryzyko. Innym rozwiązaniem jest skład węgla, który posiada praktycznie każda hurtownia węgla. W niektórych z nich istnieje możliwość odpłatnego przechowywania do czasu potrzeby użycia go. Z takich ofert korzystają głównie duże firmy, które nie mają wyznaczonych miejsc na taki skład. Węgiel można również przetrzymywać na świeżym powietrzu pod warunkiem, że zostanie on należycie zabezpieczony.