Skip to content Skip to footer

Wodne czy powietrzne radiatory przemysłowe?

Producenci oferują nie tylko powietrzne radiatory przemysłowe, ale również wodne, które zdobywają coraz większą popularność. Aby wybrać najlepszy sprzęt warto poznać zalety i wady poszczególnych rozwiązań.

Zastosowanie i zalety radiatorów powietrznych?

Przemysłowe radiatory powietrzne wykorzystywane są przede wszystkim do chłodzenia układów scalonych. Mowa tutaj między innymi o układach elektronicznych, wzmacniaczach i różnego typu urządzeniach chłodniczych. Chłodzenie powietrzem doskonale sprawdzi się również przy silnikach elektrycznych, czy też przy elektronice wydzielającej dużą ilość ciepła.

Powietrzne radiatory przemysłowe mogą pochwalić się cichą pracę i stosunkowo niewielkimi wymaganiami jeżeli chodzi o zasilanie energią elektryczną. Dla wielu inwestorów dużym plusem jest także brak ruchomych elementów i nadmiernych problemów z osadzaniem się kurzu. Powietrzne radiatory charakteryzują się również przystępną ceną i dużą bezawaryjnością.

Zastosowanie i zalety radiatorów wodnych?

Wodne radiatory przemysłowe wykorzystywane są w elektronice i różnorodnych urządzeniach mechanicznych. Wodne radiatory idealnie sprawdzą się w przypadku elementów, które zmagają się z dużym obciążeniem cieplnym.

Najlepszymi parametrami użytkowymi mogą pochwalić się radiatory z miedzi, które zapewniają doskonałą przewodność cieplną. Godna uwagi jest przede wszystkim podatna na obróbkę plastyczną miedź beztlenowa o bardzo wysokiej czystości. Jeżeli chodzi o aluminiowe radiatory wodne, to godne polecenia jest także odporne na korozję aluminium AW-5754 i aluminium AW-6082, które wyróżnia się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Dużym atutem radiatorów wodnych jest również to, że można je śmiało wykorzystać jako niezawodna chłodnica do ogniwa Peltiera.

Co wybrać?

Radiatory wodne charakteryzują się bezgłośną pracą i do prawidłowego działania nie wymagają zasilania energią elektryczną. Olbrzymią zaletą radiatorów wodnych jest także to, że są bardzo czyste i nie osiada się na ich kurz. Największym atutem jest jednak wielokrotnie większa wydajność, gdy porówna je się do konkurencyjnych radiatorów pasywnych (powietrznych).

Oba wymienione systemy chłodzenia są bardzo skuteczne zwłaszcza, jak postawić na na produkty od renomowanych producentów. Wybór konkretnego rozwiązania zależy nie tylko od zasobności portfela, ale również od przeznaczenia samych radiatorów.

Radiatory przemysłowe znajdziesz w ofercie Elektronika.mcc.pl.