Skip to content Skip to footer

Czy prowadzenie gospodarstwa rolnego się opłaca?

Kiedy zastanawiamy się nad prowadzeniem własnej działalności rozważamy różne warianty. Jeżeli jesteśmy posiadaczami sporej ilości ziemi, wówczas możemy rozważyć rozpoczęcie prowadzenia gospodarstwa rolnego. Nie mniej jednak zanim do tego przystąpimy warto rozważyć wszystkie za i przeciw i dowiedzieć się czy ta profesja jest w ogóle opłacalna.

Dlaczego wiele osób decyduje się na zostanie rolnikiem?

Powodów jest kilka. Pierwszy z nich to niewątpliwie chęć ucieczki przed życiem w mieście i postawienie na ciszę i spokój. Drugi powód to liczne dofinansowania z Unii Europejskiej oraz niewielkie składki KRUS. Wiele osób decyduje się też na kontynuowanie rodzinnej tradycji, którą jest właśnie uprawianie roli.

Ponadto niektórzy są zwyczajnie zafascynowani tego typu zajęciem. Marzy im się uprawianie pola, obsługiwanie maszyn rolniczych, poszukiwanie do nich odpowiednich części jak choćby tych dostępnych na https://www.rolmus.com.pl/.

Czy uprawienie roli się opłaca?

Jeżeli posiadamy odpowiednio duże gospodarstwo jak najbardziej możemy liczyć na konkretny zarobek. Warto pamiętać także o tym, aby postawić np. na jedną konkretną uprawę tudzież hodowlę, ponieważ da nam to możliwość osiągnięcia dużo wyższych zarobków niż rozdrabnianie się na wiele różnorodnych upraw. Coraz popularniejsze staje się również rolnictwo ekologiczne i na nie również są przewidziane dotacje i dofinansowania, także warto zgłębić ten temat.

Poza pozytywnymi aspektami tego typu działalności musimy wziąć pod uwagę również jej ciemne strony. Pierwszą i chyba najtrudniejszą jest klęska żywiołowa, która doprowadzić może do sytuacji, kiedy plony spiszemy na straty. Kolejnym jest ryzyko zepsucia się maszyn, co ze względu na ich gabaryty może być dosyć kosztowne w naprawie. Oczywiście na rynku dostępne są takie miejsca jak https://www.rolmus.com.pl/ w których kupimy produkty w wysokiej jakości za rozsądną cenę, nie mniej jednak leży to oczywiście w naszej gestii.

Co zrobić aby zostać rolnikiem?

Podstawą jest zdobycie odpowiedniego doświadczenia oraz wykształcenia. Kiedy powyższe kryteria zostaną spełnione wówczas można rozpocząć ubieganie się o zakup ziemi lub jej dzierżawę. Jeżeli takową dysponujemy wówczas przychodzi czas na zdobycie odpowiednich pozwoleń, dzięki którym stanie się ona miejscem przeznaczonym pod zarobek. Kolejno pozostaje rejestracja działalności i rozpoczęcie pracy nad uprawami i ewentualną hodowlą zwierząt.