Skip to content Skip to footer

Jak działają optyczne czujniki ramkowe?

Zastosowanie optycznych czujników ramkowych jest większe, niż mogłoby się to wydawać. Warto zwrócić uwagę na fakt, że producenci stosują zarówno światło widoczne, laserowe oraz podczerwień.

Różne rodzaje czujników

Na uwagę zasługuje fakt, że na rynku jest dostępnych wiele typów czujników. Automatyczne przerwanie wiązki jest głównym zadaniem elementów, które znajdują się bezpośrednio na torze światła. Wyjście sterujące jest wyzwalane dokładnie w taki sposób. Optyczne czujniki ramkowe, które są dostępne w sprzedaży mają bardzo wysoką precyzję pomiarów. Oczywiście najlepiej wybierać urządzenia od renomowanych producentów, którzy działają od jakiegoś czasu na rynku i mają same pozytywne opinie.

Zaawansowane modele

Szczególnie warte polecenia są modele wyposażone w wysoką rozdzielczość. W takiej sytuacji detekcja zajmuje bardzo mało czasu i przebiega sprawnie. Należy mieć na uwadze, że bardzo ciężko zastąpić sensory optyczne. Dlatego od wielu lat czujniki optyczne cieszą się niesłabnącą popularnością, ponieważ nie istnieją urządzenia, które byłyby w stanie je zastąpić. Zliczanie drobnych elementów jest możliwe dzięki specjalnym wyjściom analogowym. Należy też pamiętać, że czujniki ramkowe są wspierane przez czujnik kontaktu. Czujniki szczególnie przydają się w takich miejscach jak prasy i wytłaczarki, gdzie obiekty wypadają bardzo szybko i ciężko je zliczyć. Optyczny czujnik ramkowy jest niezwykle uniwersalny i potrafi dopasować się do każdych warunków. Warto zauważyć, że czujniki optyczne wykorzystywane są przede wszystkim do identyfikowania obiektów oraz kontrolowania położenia ruchomych elementów maszyn.

Profesjonalne czujniki

Na taśmach transportowych najczęściej wykorzystuje się profesjonalne czujniki. Wysoka rozdzielczość jest dostępna jedynie w najbardziej zaawansowanych modelach, dlatego też tylko takie trzeba wybierać. W sprzedaży są dostępne również tańsze odpowiedniki, ale nie warto ich kupować, ponieważ są z reguły mało skuteczne i precyzyjne. Lepiej dopłacić trochę pieniędzy i mieć urządzenie, które spokojnie posłuży przez wiele lat. Warto również dodać, że czujniki ramkowe współpracują bardzo dobrze z przekaźnikami oraz licznikami. Dodatkowo świetnie potrafią zliczyć elementy oraz kontrolują aktualną pozycję części ruchomych. Obecnie ciężko jest sobie wyobrazić jakąkolwiek pracę, bez wykorzystania optycznych czujników ramkowych. Warto również dodać, że cały czas są modyfikowane, dzięki czemu technologia ciągle idzie do przodu. Optyczne czujniki ramkowe przydają się zwłaszcza na liniach produkcyjnych, ponieważ informują o wypadnięciu artykułu z taśmy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Optyczne czujniki ramkowe.