Skip to content Skip to footer

Przepis na rydze marynowane

Rydze marynowane to doskonały dodatek do mięsa, a także samodzielna przegryzka lub zakąska do alkoholu. Rydze wyróżniają się bardzo silnym aromatem i mimo że nie są to zbyt powszechnie występujące grzyby, warto wybrać się na wyprawę w celu ich poszukiwania, by zamknąć ten cudowny aromat w słoikach na zimę.

Jakie grzyby nadają się do marynowania?

Do marynowania najlepiej nadają się grzyby mniejsze, które można w całości wsadzić w słoiki. Wyglądają wtedy naprawdę dekoracyjnie. Słoiczek marynowanych rydzów może z powodzeniem stać się ciekawym jadalnym prezentem.

Na co należy uważać zbierając rydze do marynowania?

Rydze to grzyby dosyć charakterystyczne, ale jednak możliwe do pomylenia z trującym mleczajem wełnianką lub krowiakiem podwiniętym. Najbardziej charakterystyczną cechą rydza jest wydzielane przez niego mleczko (stąd nazwa mleczaj). Jest ono pomarańczowe — przypomina sok z marchewki. Po kontakcie z powietrzem ciemnieje — ma wtedy lekko zielony odcień. Zielonkawe plamy pojawiają się także na samym grzybie.

Rydze marynowane — składniki;
1 kg rydzów
cebula
marchewka
łyżka soli

Zalewa:
1/2 l wody
1/2 szklanki octu
2 łyżki cukru
liść laurowy – 1 – 2 sztuki na słoik
pieprz w ziarenkach — około 5 kulek na słoik
ziele angielskie – 2-3 kulki na słoik.

Przepis — sposób wykonania:
Rydze opłukać bardzo dokładnie pod bieżącą wodą, tak by pozbyć się piasku. Następnie przełożyć do garnka, zalać je gorącą wodą i zagotować 5-10 minut. Czas gotowania zależy od wielkości grzybów. Odcedzić na durszlaku. W międzyczasie przygotować zalewę: Składniki marynaty, czyli wodę z octem, solą, cukrem, pokrojoną w plasterki cebulą, listkami laurowymi zagotować i potrzymać na kuchence kilka minut. Cukru można dać mniej w zależności od preferencji smakowych. Niektórzy preferują kwaśniejszą zalewę — wtedy część wody należy zastąpić octem.
Rydze przełożyć do wyparzonych słoiczków, dodać krążki cebuli, plasterki marchewki, przyprawy.
Zalać grzyby przestudzoną zalewą. Słoiczki należy dokładnie zakręcić, włożyć do garnka wyłożonego ściereczką, zalać wodą do ok. 3/4 wysokości, po czym pasteryzować 10 minut od zagotowania. Rydze marynowane dobrze pasteryzują się też w piekarniku (w 100 stopniach 30 minut).
Wyjąć słoiczki z rydzami marynowanymi, odwrócić do góry dnem, pozostawić do ostudzenia.