Skip to content Skip to footer

Jachtowy sternik morski – coś więcej niż patent

Żeglowanie samodzielnie po wodach morskich staje się marzeniem coraz większej ilości żeglujących osób. Z czasem chcemy iść dalej i dalej, aż w pewnym momencie odkrywamy, że patent sternika jachtowego morskiego to jest właśnie to, czego potrzebujemy.

Jachtowy sternik morski – wymagania i uprawnienia

Co nam daje posiadanie patentu jachtowego sternika morskiego? Przede wszystkim możliwość samodzielnego rejsu na żaglówkach i motorówkach na wodach śródlądowych. To jednak nie wszystko. Patent daje nam uprawnienia do pływania po morzu żaglówkami i motorówkami do długości 18 m. Tym samym praktycznie samodzielnie możemy wyruszyć w rejs.

Jednak stawiane są przed nami także pewne wymagania. Jachtowy sternik morski musi mieć za sobą 200 godzin żeglugi po morzu. Oczywiście musi mieć także ukończone 18 lat. Co istotne – nie ma obowiązku brania udziału w kursie, jeśli tylko jesteśmy pewni swojej wiedzy i spełniamy powyższe wymagania.

Charakter jachtowego sternika morskiego

Warto jednak zaznaczyć, że papierek to nie wszystko. Zastanówmy się po pierwsze, czy na pewno potrzebujemy zostać jachtowym sternikiem morskim? Czy wynika to z naszej potrzeby serca czy po prostu mamy ochotę podbudować naszą pozycję wśród znajomych żeglarzy?

To pytanie mogłoby nie mieć większego znaczenia, gdyby nie to, że jachtowy sternik morski powinien posiadać pewne cechy charakteru oraz umiejętności. Przede wszystkim musi umieć radzić sobie w trudnych sytuacjach oraz podejmować decyzje. Ponadto patent zobowiązuje pod kątem moralnym do przejęcia dowodzenia i wzięcia odpowiedzialności, jeśli na pokładzie nie ma osoby z wyższym patentem.

Kursy na jachtowego sternika morskiego

Na koniec powiedzmy kilka słów o kursach na jachtowego sternika morskiego. Przede wszystkim ich organizatorzy i kapitanowie na pewno będą zwracać uwagę na fakt, jak się zachowujemy na morzu. Co więcej kursy takie pomogą nam zdobyć potrzebne wiadomości teoretyczne z zakresu nawigacji, ratownictwa, przepisów czy też locji oraz umiejętności z zakresu żeglugi morskiej.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że obecnie organizowane są przeróżne kursy. Niektóre z nich przykładowo, umożliwiają nam zdobycie dodatkowych godzin rejsowych, jeśli nie udało nam się z nimi wyrobić wcześniej. Inne zaś z kolei są przeznaczone dla w pełni samodzielnych marynarzy – takich, którzy nie potrzebują wielu godzin nauki i pływania. Na jeszcze inne kursy możemy wziąć także naszą rodzinę i dzieci, a część takich kursów odbywa się w pięknych, wakacyjnych miejscach jak Chorwacja czy Grecja.

Szkolenia na jachtowego sternika morskiego oferuje Agencja Żeglarska Kubryk