Skip to content Skip to footer

Niezawodna optyka myśliwska do polowania

Myśliwi, którzy planują zakup nowej optyki stoją przed bardzo trudnym zadaniem. Producenci oferują wysokiej jakości optykę, która różni się między sobą wieloma kluczowymi parametrami. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czym charakteryzują się tak naprawdę najważniejsze elementy.

Solidna lornetka i luneta

Dla większości myśliwych najtrudniejszym zadaniem jest wybranie porządnej lornetki i lunety. Aby ułatwić sobie nieco zadanie warto zwrócić uwagę na transmisję światła, powiększenie, pole widzenia oraz średnicę źrenicy wyjściowej. Mało osób zdaje sobie sprawę także z tego, że olbrzymią rolę odgrywa liczba zmierzchowa oraz odstęp źrenicy wyjściowej. Porządna optyka myśliwska powinna charakteryzować się dużą odpornością na wstrząsy. Parametr ten odgrywa kluczową rolę przede wszystkim u tych osób, które korzystają z popularnych sztucerów magnum.

Szeroki wybór optyki myśliwskiej

Jeżeli chodzi o lunety, to na rynku dostępne są lunety stałe, nastawne i biegowe. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszy się także kolimator. Podczas polowania ogromną rolę odgrywa siatka celownicza. Mowa tutaj oczywiście o popularnym krzyżyku, który występuje w pierwszym planie albo w drugim planie. Jeżeli optyka mysliwska użytkowana będzie w słabym oświetleniu, to warto w szczególności zwrócić uwagę na powyżej wymienioną transmisję światła. Jak powszechnie wiadomo transmisja oznacza ilość światła przechodzącego przez lunetę lub lornetkę bezpośrednio do oka obserwatora.

Jakie powiększenie?

Powiększenie najprościej rzecz mówiąc jest wartością, która określa ile razy obserwowany przedmiot wydaje się większy od obserwowanego obiektu bez użycia profesjonalnego przyrządu optycznego. Optyka myśliwska 8×30 oferuje powiększenie ośmiokrotne, a druga liczba oznacza średnicę w milimetrach soczewki, która odpowiada za zbieranie światła. Pamiętać należy o tym, że im większa średnica tym oczywiście jaśniejszy obraz przy niekorzystnym oświetleniu. Używana optyka z większym powiększeniem znacząco ułatwia obserwację i celowanie. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że bardzo duże powiększenie nie zawsze ułatwia polowanie. Przy polowaniu zbiorowym albo przy oddawaniu strzałów do zwierzyny w ruchu optyka mysliwska z dużym powiększeniem jest nie przydatna. Używana optyka z bardzo dużym powiększeniem bardzo często wymaga zastosowania specjalnego statywu. Wynika to oczywiście z tego, że nawet najmniejsze drgania rąk znacząco utrudniają utrzymanie obserwowanego przedmiotu.