Skip to content Skip to footer

Skoki tandemowe zyskują na popularności

Ludzie uwielbiają ekstremalne wrażenia. Do takich należą między innymi skoki tandemowe. Czym one są, na czym polegają i kto może z nich skorzystać? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z poniższego tekstu.

Czym właściwie są skoki tandemowe?

Jak sama nazwa wskazuje – jest to skok dwóch osób z wysokości, konkretniej – doświadczonego pilota z dołączonym spadochronem oraz pasażera. Osoby połączone są ze sobą specjalną uprzężą, dzięki czemu całe przedsięwzięcie jest całkowicie bezpieczne. Pasażer przed skokiem przechodzi około piętnastominutowe szkolenie, co jest całkowicie wystarczające do podjęcia działania. Nie jest wymagane ukończenie specjalistycznych szkoleń ani kursów.

Skok wykonywany jest zazwyczaj z wysokości około od trzech do czterech tysięcy metrów nad ziemią. W najszybszym punkcie spadania pasażer wraz z instruktorem mogą osiągnąć prędkość wynoszącą nawet dwieście kilometrów na godzinę. Po otwarciu spadochronu swobodne spadanie trwa około siedmiu minut i jest to najdłuższy element przedsięwzięcia.

Jak przygotować się do skoku?

Jak zostało już wyżej wspomniane – nie są wymagane specjalistyczne certyfikaty, czy przejście kursów. Jedyne co należy wykonać to wziąć udział w krótkim szkoleniu tuż przed skokiem.

Warto jednak przyjść na skok wyspanym. Połączenie zmęczenia po nieprzespanej nocy wraz z wyrzutem adrenaliny może nie dać oczekiwanego rezultatu.

Nie jest wskazane spożywanie posiłków na około dwie godziny przed wyskokiem. Można jedynie sobie wyobrazić konsekwencje wynikające z połączenia sporej prędkości, ciśnienia na wysokości i zjedzonego posiłku tuż przed skokiem w tandemie.

Czy istnieją przeciwwskazania do wzięcia udziału w skokach tandemowych?

Dyskwalifikować do skoku może zbyt niski wzrost pasażera. Wymagane jest, aby mierzyć minimum 125 centymetrów. Co więcej – przeszkodą może być również zbyt spora waga pasażera. Wymaga się, aby nie przekraczała ona 110 kilogramów.

Niestety niektóre problemy zdrowotne mogą okazać się przyczyną, dla której pasażer będzie zmuszony odwołać skok. Do takich dolegliwości należą przede wszystkim problemy z krążeniem, czy układem oddechowym. Wszelkie problemy z kręgosłupem również sprawiają, iż nie można wziąć udziału w skoku tandemowym. Zrezygnować ze skoku muszą także osoby cierpiące na epilepsję lub choroby psychiczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.