Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć na temat badania płodności?

Badanie płodności u mężczyzn jest w dzisiejszych czasach coraz częściej wykonywane. Wiąże się to przede wszystkim z coraz częściej notowaną bezpłodnością, ale też z licznymi kampaniami medialnymi, które zachęcają do różnorodnych badań kontrolnych. Co należy wiedzieć na temat bezpłodności i badania płodności?

Najczęstsze przyczyny bezpłodności

Przyczyny bezpłodności są bardzo zróżnicowane. Najczęściej odpowiadają za nie zmiany chorobowe w obrębie jąder i zmiany genetyczne. Duża powszechność problemu sprawiła, że w ciągu ostatnich lat naukowcy na świecie przyglądali się temu tematowi bardzo dokładnie. Okazuje się, że głównymi przyczynami zmian prowadzących do bezpłodności są pestycydy stosowane w rolnictwie i pochodzące z przemysłu metale ciężkie. Powodują one przede wszystkim uszkodzenie materiału genetycznego w plemnikach, które prowadzi do wad płodu i częstych poronień. Przyczyny mogą być też inne. Często są to choroby i uszkodzenia jąder. Diagnostyka bezpłodności prowadzić musi zatem również do badań w kierunku często występujących chorób. Znaczenie ma również tryb życia. Niezdrowe odżywianie się, duży poziom stresu, brak aktywności ruchowej, nadużywanie alkoholu i innych używek, a nawet noszenie zbyt obcisłej bielizny – wszystko to może w konsekwencji prowadzić do poważnych zaburzeń płodności.

Na czym polega Badanie płodności?

Badanie płodności u mężczyzn przeprowadza się na wiele sposobów. Przede wszystkim należy ustalić przyczynę niepłodności. Podstawą jest zawsze badanie nasienia. Materiał do badań musi być dostarczony bardzo szybko, więc pobiera się go najczęściej na miejscu, w klinice wykonującej badanie. Test polega na obserwacji mikroskopowej plemników, która pozwala ocenić ich żywotność i zaobserwować ewentualne nieprawidłowości w budowie. Jeżeli testy takie nie pozwolą na wykrycie przyczyny bezpłodności, wykonuje się USG jąder, dzięki któremu można wykryć wady ich budowy, niektóre choroby, czy skutki przebytych urazów. W następnej kolejności wykonuje się testy genetyczne materiału z plemników. Okazuje się, że fragmentacja DNA w plemnikach jest jedną z częstszych przyczyn zaburzeń płodności u mężczyzn.

Co jeszcze należy wiedzieć o badaniach płodności?

Badania wykonuje się w specjalistycznych oddziałach szpitali albo w klinikach leczenia bezpłodności. Badania refundowane przez NFZ wymagają jednak bardzo często długiego czasu oczekiwania. Wielu mężczyzn decyduje się więc na testy prywatne. Ich koszt zależy od rodzaju badania. Seminogram to koszt od stu, do kilkuset złotych. Za biopsję jąder, która pozwala bardzo dokładnie zdiagnozować ewentualne problemu z budową tego narządu, zapłacić trzeba już nawet kilka tysięcy.