Skip to content Skip to footer

Jakie mamy nici chirurgiczne?

Współczesna medycyna, a w tym i chirurgia, korzysta z dobrodziejstw innowacyjnej techniki i nauki. Nawet takie prozaiczne i proste sprawy jak nici chirurgiczne na przestrzeni lat mocno ewoluowały. Są one obecnie podzielone na wiele typów i rodzajów.

Jakie mamy nici chirurgiczne?

Nić chirurgiczna niby nie jest czymś skomplikowanym, ale kiedy przyjrzymy się tematowi bliżej, to okazuje się wprost przeciwnie. Sam podział nie jest prosty, możemy bowiem zaliczyć nić chirurgiczną do różnych kategorii, w zależności od tego, jakie kryteria decydują o podziale.

Nici chirurgiczne dzielimy więc pod kątem klinicznym na wchłanialne i niewchłanialne, z punktu widzenia materiału na syntetyczne i naturalne. Można dzielić kategorie nici chirurgicznych na poszczególne rodzaje, na przykład pod kątem ilości włókien.

Rodzaje nici pod kątem włókien

Bez zagłębiania się w zbyt duże szczegóły nici dzielimy ma jednowłóknowe oraz wielowłóknowe. Oczywiście podział ten uwzględnia też materiał, z jakiego nić chirurgiczna została wykonana, więc mamy nici chirurgiczne jednowłóknowe lub wielowłóknowe metalowe, syntetyczne i naturalne.

Nici syntetyczne są wykonywana zazwyczaj z materiałów takich jak poliester lub poliamid, natomiast naturalne z bawełny, lnu lub jedwabiu.

Które nici chirurgiczne są lepsze wchłanialne, czy niewchłanialne?

Nici chirurgiczne wchłanialne nazywane są również nićmi resorbowalnymi, natomiast ich przeciwieństwem są nici nieresorbowalne. Oczywiście nie można tutaj jednoznacznie stwierdzić, że któryś z rodzajów tych nici jest lepszy. Istotna jest tutaj kwestia zastosowania nici w konkretnym celu.

Nici nieresorbowalne są oczywiście starsze i w wielu przypadkach zostały wyparte przez nici chirurgiczne wchłanialne, ale w wielu sytuacjach są one oczywiście w dalszym ciągu niezastąpione.

Gdzie stosujemy poszczególne kategorie nici chirurgicznych?

Nici chirurgiczne resorbowalne stosujemy zazwyczaj w takich szyciach, kiedy chcemy uniknąć ponownego otwierania rany w celu wyciągnięcia szwów. Są one stosowane więc podczas operacji na narządach wewnętrznych, czyli wszędzie tam, gdzie dostęp do szwów nie jest możliwy, bez otwierania ran.

Szwy niewchłanialne, są z kolei stosowane tam, gdzie wymagane jest szycie bardzo pewne oraz mocne.