Skip to content Skip to footer

Refundowane leczenie bezpłodności?

Jak w nowoczesny sposób leczyć bezpłodność? Czy terapia w klinice in vitro może być refundowana?

Metoda in vitro w Polsce i w innych krajach europejskich

Według raportu European Society of Human Reproduction and Embryology.dzięki technice in vitro w ciągu 40 lat pojawiło się na świecie 8 milionów dzieci. Pierwsze z nich 25 lipca 1978 roku.W Polsce tylko od 2013 roku, kiedy ówczesny rząd wprowadził częściową refundację procedur in vitro, przyszło na świat ponad 22 tysiące dzieci.

Pomimo że metoda sprawdza się od czterdziestu lat, jest krytykowana w niektórych kręgach. W Paryżu w 2019 roku kilkadziesiąt tysięcy obywateli (głównie zwolenników Frontu Narodowego Marine Le Pen) protestowało przeciwko projektowi francuskiego rządu mającemu zezwolić na legalizację prokreacji wspomaganej medycznie (np. in vitro) w przypadku kobiet samotnych i par lesbijek.W Polsce grupy pro-life protestują przeciw procedurom in vitro, jak twierdzą ze względów etycznych lub religijnych. W krajach Europy Zachodniej same zabiegi in vitro dedykowane dla par, których dotyczy problem niepłodności, nie wzbudzają kontrowersji od wielu lat. Największe sukcesy w tej dziedzinie odnosi Hiszpania.

Jak wygląda procedura leczenia niepłodności w klinice in vitro?

W tej technice zapłodnienia stosuje się dwie metody: IVF – w której komórki jajowe i plemniki łączy się w probówce poza organizmem kobiety, a następnie zarodek wszczepiany jest do macicy, oraz ICSI, polegającą na wstrzyknięciu wyselekcjonowanego plemnika do oocytu -komórki, z której powstaje komórka jajowa.W dzisiejszych czasach niepłodność można leczyć skutecznie i w komfortowych warunkach. Dla pary, której dotyczy problem odpowiednim miejscem, jest klinika leczenia niepłodności. Po wstępnym wywiadzie, szeregu specjalistycznych badań i właściwej terapii, niepłodność w większości przypadków można skutecznie leczyć i cieszyć się narodzinami dziecka.

Klinika in vitro gwarantuje profesjonalną opiekę, diagnozę i terapię niepłodności.

W niektórych miastach w naszym kraju władze samorządowe uruchomiły specjalny program, zapewniający parom starającym się dziecko częściową refundację procedury. Na przykład samorząd Sosnowca zdecydował o refundacji do kwoty 5000 złotych dla mieszkańców miasta pragnących zostać rodzicami dzięki zapłodnieniu in vitro. Przyznanie refundacji zależy od spełnienia określonych warunków. Między innymi: wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 23-40 lat (poza pewnymi wyjątkami) i pozostaje ona w związku małżeńskim lub partnerskim. Dla mieszkańców Sosnowca świetnym wyborem może być klinika niepłodności Katowice.